זכור אימייל 
לא זוכר סיסמה? שלח אימייל בלבד הרשמה לעסקים |  הצטרפות לקהילה

עמוד הבית |  צור קשר
סטטוס עליון דניאלה - אכילה ריגשית ללמוד לאמן בקורס אישי טומוקו - ספא יפני
 
קהילת הבריאות
הצטרפו לקהילה, והיו חלק מקהילה איכותית, השואפת לחיי בריאות.
תהנו ממגוון פעילויות, טיפולים ומבצעים לחברים בלבד!
חיפוש
לידיעת הציבור
רבים פונים אלינו בשאלה האם מותר להם להפעיל חדר כוש..


הטבע יצר עבורנו את כל המזונות הכי טובים לגוף, ..

החורף בעיצומו וכולנו חוששים להידבק במחלות. מה עושי..

הקנדידה היא פטריה הנמצאת בגוף באופן טבעי אבל כשהיא..

תעלת האוזן, הרווח בין הגבות, העורף והנחיריים מהווי..

באילו פירות יש שאריות הדברה? איפה בארץ נמצאו החריג..

ריצה היא ספורט שמתאים לכל אחד: היא לא מצריכה לימוד..

מחקר ענק שנערך בדנמרק וכלל אלפי נשים וגברים מצא כי..

אם החלטתם להתחיל לרוץ ולהפסיק להיות בטטות כורסה - ..

נעלי הריצה המינימליסטיות, שנראות כמו גרביים עבים ב..
פרסומים אחרונים
מטפלת הוליסטית רב תחומית בכירה.
טיפול לנשים בל..

טיפולים אלטרנטיביים במיגוון רחב של מחלות, כולל ייע..

מומלץ להגיע לטיפולי שיאצו כתחזוקה שוטפת של הגוף על..

חקר שבדק אלפי ספורטאים אולימפיים מעשר מדינות מצא כ..
הנקראים ביותר
קשריות לימפה (באנגלית: Lymph nodes), הידועות גם כ&..

משקה טבעי בעל אפקט ממריץ במקומות הנכונים....

מערכת העיכול היא מערכת איברים בגוף בעלי חיים אשר מ..

דלקת כיס מרה (באנגלית: Cholecystitis) היא דלקת המת..

בית מרקחת בו ניתן למצוא מוצרי טבע, מוצרי הומאופטיה..
חזרה למאמריםדלקת ריאות
דלקת ריאות (בלועזית: פנאומוניה, Pneumonia) היא מחלה זיהומית של הריאות. זוהי מחלה נפוצה אשר יכולה להופיע בכל הגילאים. דלקת ריאות מביאה בדרך כלל לבעיות כגון קשיי נשימה, חום, כאבי חזה ושיעול. המחלה נגרמת כתוצאה מחדירת אורגניזמים מזהמים והרס של רקמת הריאה וכן מכך שאזורים בריאה אשר סופגים חמצן (נאדיות הריאה) מתמלאים בנוזל דלקתי ולא מסוגלים לעבוד ביעילות. דלקת ריאות נגרמת כתוצאה ממחוללים שונים, כגון חיידקים, וירוסים, פטריות ופרזיטים. ניתן לאבחן דלקת ריאות על בסיס תסמינים קליניים ובדיקה פיזיקלית של המטופל בלבד, על ידי ביצוע צילום חזה, בדיקת כיח ובדיקות נוספות. במקרים קשים יותר, חלק מהמטופלים נזקקים לאשפוז בבית החולים, והטיפול במרבית המקרים הינו אנטיביוטי. סוגים שונים של דלקת ריאות ניתנים למניעה על ידי חיסון ספציפי.

תסמינים קליניים דלקת ריאות עלולה להופיע עם התסמינים הקליניים הבאים:

בעיות בנשימה (טכיפניאה- נשימה מהירה)
שיעול עם ליחה ירוקה או צהובה (אולם לא תמיד מלווה בליחה)
חום גבוה שמלווה לעתים בזיעה, צמרמורות ורעידות.
כאב בחזה
סימנים פחות שכיחים כוללים:

שיעול הכולל דם (המופטיזיס)
כאבי ראש (כולל מיגרנות)
אובדן תיאבון
עייפות
כיחלון בעור (ציאנוזיס, כתוצאה מחמצון לקוי)
בחילות
הקאות
שלשולים
כאבי מפרקים (ארתלרגיה)
כאבי שרירים (מיאלגיה)
אצל אנשים מבוגרים, ייתכן והתסמינים יכללו מצב בלבולי (שהחמיר או שהתחיל לראשונה) והיפותרמיה. אצל תינוקות קטנים, התסמינים עלולים לכלול קשיים בהאכלה, צהבת בעור, ישנוניות יתר.

[עריכה] סיבותקיימים למעלה מ-100 מיקרואורגניזמים שונים (פתוגנים) אשר יכולים לגרום לדלקת ריאות. הפתוגנים השכיחים ביותר משתנים אצל החולים בהתאם לפרמטרים שונים, כגון גיל למשל: תינוקות שזה עתה נולדו נדבקים ממחוללים אשר פחות שכיחים אצל ילדים, או אצל מבוגרים, ולהיפך. בנוסף, מבוגרים הסובלים ממחלות כרוניות אחרות, או מבוגרים אשר לאחרונה קיבלו טיפול אנטיביוטי אחר, או מבוגרים שהם אלכוהוליסטיים, מועדים להדבקה בזנים שונים של מחוללים. רק בכמחצית מהמקרים מתגלה סוג הפתוגן אשר גרם לדלקת הריאות.

[עריכה] תינוקותתינוקות שזה עתה נולדו עלולים לחלות בדלקת ריאות לעתים טרם לידתם, או על ידי שאיפת מי שפיר מזוהמים או על ידי זיהום שעובר דרך השליה, או זיהום במעבר דרך תעלת הלידה. הפתוגן המרכזי שמביא לדלקת ריאות אצל תינוקות שזה עתה נולדו הינו סטרפטוקוק גלקטיאה, הידוע גם בשם סטרפטוקוק מקבוצה B (בקיצור-GBS). ‏GBS גורם לכ-50% ממקרי דלקת הריאות אצל ילודים שחלו בדלקת ריאות בשבוע הראשון לחייהם. פתוגן נוסף הינו ליסטריה מונוציטוגנס וטוברקולוזיס. וירוסים עלולים לעבור גם הם מהאם לילוד, כדוגמת נגיף ההרפס, אדנוווירוס, חזרת ואנטרוווירוס.

דלקת ריאות אצל תינוקות גדולים יותר מבטאת חשיפה למיקרואורגניזמים אחרים- סיבות חיידקיות נפוצות כוללות סטרפטוקוק פנאומוניה, Ecoli, קלבסיאלה פנאומוניה, מורקסלה קטרליס וסטפילוקוק אוראוס. פתוגן מעניין בקבוצה זו הינו כלמידיה טריכומטיס- אשר נרכש במהלך הלידה עצמה אולם לא מביא לפנאומוניה בתחילה אלא רק כשבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הלידה. וירוסים נפוצים בחודשי החיים הראשונים המביאים לדלקת ריאות ויראלית הינם וירוס ה-RSV, מטפנאומווירוס, אדנווירוס, פראינפלואנזה, אינפלואנזה, רינוווירוס. RSV הינו וירוס הגורם לתחלואה קשה ולאשפוז.

[עריכה] ילדים ופעוטותתינוקות הגדולים מעל גיל חודש חשופים לפתוגנים הדומים לאלו הפוגעים במבוגרים. עם זאת, עד גיל חמש פעוטות וילדים חשופים יותר לדלקת ריאות הנגרמת כתוצאה ממיקופלסמה פנאומוניה, כלמידיה פנאומוניה או לגיונלה.

[עריכה] מבוגריםמבוגרים עלולים לחלות בדלקת ריאות כתוצאה מקשת רחבה של פתוגנים. עם זאת, אצל אנשים עם גורמי סיכון מסוימים קיים שוני בסוג הפתוגנים ועל כן חשוב להכיר גורמי סיכון אלו על מנת לזהות את סוג הפתוגן במהירות ולתת את הטיפול הנכון.

וירוסים: אחראיים לכ-20% ממקרי דלקת הריאות אצל מבוגרים. הוירוסים העיקריים הינם וירוס האינפלואנזה, פראינפלואנזה, RSV, מטפנאומווירוס ואדנווירוס.
פתוגנים א-טיפיים: הסיבות העיקריות לדלקת ריאות נגרמות על ידי חיידקים הנקראים חיידקים א-טיפיים, תחת קבוצה זו ניתן למצוא מיקופלסמה פנאומוניה וכלמידיה פנאומוניה. חיידק הליגיונלה נחשב חיידק א-טיפי אולם הוא פחות שכיח. הסיבה שחיידקים אלו קרויים חיידקים א-טיפיים הינה משום שקשה לגדלם על תרבית, הם מגיבים לסוגים שונים של אנטיביוטיקה והם התגלו לאחרונה, לעומת חיידקים טיפיים שהתגלו בתחילת המאה ה-20.
דלקת ריאות כתוצאה מסטרפטוקוק פנאומוניה: סטרפטוקוק פנאומוניה (הקרוי גם פנאומוקוק) אחראי לחלק ניכר מדלקות הריאות. טרם המצאת האנטיביוטיקה והחיסון, דלקת ריאות פנאומוקוקלית היוותה סיבה מרכזית לתמותה. עם השנים, חלק מזני הפנאומוקוק פיתחו עמידות לאנטיביוטיקה ולאוכלוסיות בסיכון יש לתת אנטיביוטיקה המסוגלת להתמודד עם עמידות זו.
המופילוס אינפלואנזה: זהו חיידק נפוץ נוסף, המהווה גורם תחלואה בדלקת ריאות.
חיידקים אנטרליים: חיידקים כגון E.coli או קלבסיאלה הינם קבוצות של חיידקים אשר חיים באופן טבעי במעיים, והם עלולים להביא לדלקת ריאות בעיקר אצל חולים עם גורמי סיכון כגון שהות במוסד סיעודי, בעלי מחלת ריאות או מחלת לב, או לאחר טיפול אנטיביוטי קודם.
[עריכה] גורמי סיכוןישנם אנשים בעלי גורמי סיכון לחלות בדלקת ריאות. גורמי סיכון כאלו יכולים להיות:

חסימה: כאשר חלק מדרכי האוויר (הברונכים) הינן חסומות, הריאה לא מסוגלת לפנות נוזלים שהצטברו בה. כתוצאה מכך יכול להתרחש זיהום המביא לדלקת ריאות. סיבה אחת כזו השכיחה אצל ילדים הינה שאיפת גוף זר, אשר נתקע בדרכי האוויר הקטנות ומביא לחסימה כאמור. סיבה נוספת הינה סרטן הריאות, שמביא לחסימת דרכי האוויר במידה והגידול פורץ לתוך הברונכים.
מחלות ריאה: אנשים בעלי מחלות ריאה כרונית הינם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בדלקת ריאות. מחלות כגון אמפיזמה או אנשים המעשנים סיגריות סובלים מדלקות ריאה שכיחות יותר וחמורות יותר. אצל ילדים, אפיזודות חוזרות של דלקות ריאה יכולות לרמז על מחלות כגון סיסטיק פיברוזיס.
מחלות אימוניות (של מערכת החיסון): אנשים בעלי בעיות במערכת החיסון הינם בסבירות גבוהה יותר לחלות בדלקת ריאות. לאנשים בעלי איידס יש סיכון מוגבר לחלות בדלקת ריאות, למשל. מחלות חוסר חיסוני אחרות כוללות תסמונות כגון תסמונת ויסקוט אלדריך או common variable immunodeficiency ומתבטאות בסיכון מוגבר לחלות בדלקת ריאות.
[עריכה] פתופיזיולוגיההסימפטומים של דלקת ריאות הינם התוצאה הן של חדירת מיקרואורגניזמים לריאות, והן תגובה של תאי מערכת החיסון לחדירה זו.

במקרה בו הפתוגנים הינם וירוסים, הם מגיעים לרקמת הריאה דרך מעבר מהפה ומהאף בשאיפת אוויר. הוירוס חודר לתאים המקיפים את דרכי האוויר בריאה ותאי הנאדיות. חדירה זו מלווה בהרס של תאים. נזק נוסף נגרם לרקמת הריאה כתוצאה מפעולת מערכת החיסון- תאי דם לבנים, בעיקר לימפוציטים המעורבים בזיהום ויראלי, מביאים לאקטיבציה של כימיקלים שונים כגון ציטוקינים, המביאים להצטברות נוזלים בתוך נאדיות הריאה. השילוב של הרס תאי יחד עם נאדיות המלאות בנוזל מפריע למעבר של חמצן, בין היתר, ולעתים חל זיהום חיידקי אשר משני לזיהום הויראלי ומסבך את דלקת הריאות.

במקרה בו הפתוגנים הינם חיידקים או פטריות, הם מגיעים לרקמת הריאה גם הם על ידי שאיפת אוויר, אולם יצוין כי חלק מהחיידקים חיים באופן טבעי גם בדרכי הנשימה העליונות ונשאפים לתוך נאדיות הריאה. בתוך נאדיות הריאה, חיידקים עוברים ממקום למקום דרך חורים המקשרים בין הנאדיות עצמן. החדירה מביאה לשפעול של תאי דם לבנים, במקרה הזה בעיקר נויטרופילים, אשר פועלים בדרך של הרג הפתוגנים אולם גם בשחרור ציטוקינים המביאים לאקטיבציה כללית של מערכת החיסון ולתופעות שונות כגון חום גבוה, צמרמורות ועייפות ששכיחות מעט יותר בדלקת ריאות חיידקית.

מנגנון ההגנה המכני של הגוף ודרכי הנשימה משחק תפקיד קריטי בסילוק אותם פתוגנים- החל ממנגנון ההגנה הקיים באף ועד לרפלקס השיעול ולמקרופאגים הקיימים בנאדיות הריאה. מקרופאגים אלו עוטפים את הפתוגנים, והללו מסולקים במספר דרכים מנאדיות הריאה. התהליך עצמו נקרא "דלקת ריאות" כאשר קיים עומס גדול של פתוגנים המביא לריבוי של מקרופאגים אשר למעשה מתחילים את התהליך הדלקתי עצמו. במלים אחרות, התגובה החיסונית של הגוף היא זו המביאה לתסמונת הקלינית הקשורה בדלקת ריאות. תגובה חיסונית זו כוללת שחרור של אינטרלוקינים, כמוקינים ומתווכי דלקת אחרים אשר מגייסים תאי דם לבנים מסוג נויטרופילים. נויטרופילים מביאים לייצור של כיח מוגלתי, ואף תאי דם אדומים עצמם מעורבים בתהליך באופן המתבטא על ידי כיח דמי. יש דלף מהנימים לתוך נאדיות הריאה היוצרים תסנין ריאתי שניתן להבחין בו בצילום רנטגן וכן חרחורים שניתן לשמוע במהלך ביצוע בדיקה גופנית.

מבחינה פתולוגית, דלקת ריאות קלאסית מקיימת מספר תהליכים כאשר הפאזה הראשונה שבהם הינה בצקת- כלומר היווצרות של תפליט אקסודטיבי (עשיר בחלבונים ולרוב בחיידקים) בתוך נאדיות הריאה. תהליך זה מוחלף במהירות בשלב הבא המאופיין בנוכחות של כדוריות דם אדומות בתוך נאדיות הריאה ואשר נקרא בשם Red hepatization phase. השלב השלישי נקרא Gray hepatization , והוא מאופיין על ידי ליזיס (הרס) של כדוריות הדם האדומות כאשר התאים השולטים מבחינה פתולוגית הינם תאי דם לבנים מסוג נויטרופילים. בנוסף ניתן להבחין בהצטברות של פיברין, כאשר לא ניתן להבחין בחיידקים. השלב האחרון נקרא שלב הרזולוציה, שבו המקרופאגים מופיעים מחדש כתא הדומיננטי בתוך נאדיות הריאה, עם "ניקוי" של שאריות החיידקים, הנויטרופילים והפיברין מהאזור. התהליך הפתולוגי שתואר לעיל מתאים בעיקר לדלקת ריאות המערבת אונת ריאה, לרוב על ידי פנאומוקוק, ופחות אופיינית לדלקת ריאות ויראלית או דלקת ריאות פנאומוציסטית.

תגובות
דירוג תוכן
ממוצע דירוג: 1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
תגובות קהילת הבריאות   הצטרפות לקהילת הבריאות
כל הזכויות שמורות לפורטל Healthier.co.il
כל התכנים בפורטל באחריות המפרסמים
מפרסמים המעתיקים תכנים מפורטלים אחרים מתבקשים: לקבל אישור על כך, ליצור קישור לפורטל המקור ולסמן במקום המיועד, שהתוכן הינו מועתק.
תוכן הפורטל הינו בגדר מידע
ואינו בא כתחליף לייעוץ מקצועי